יום שני, 7 בינואר 2013

פשיוניסטה, במוזיאון כבר היית?

מוזיאון תל אביב לאומנות פתח לאחרונה 2 תערוכות חובה לחובבות אופנה, היסטוריה ואמנות. שתיהן ממוקמות באגף החדש.

התערוכה הראשונה היא כריסטובל בלנסיאגה: אוסף אופנה פרטי, שמספקת הצצה נדירה אל חייו של המעצב הספרדי.
אוסף הבדים, סקיצות, שמלות, שכמיות וחליפות מוצג לקהל בתוך ארונות שקופים עם מגירות גדולות, כאילו נכנסנו אל תוך עולמו הפרטי של בלנסיאגה. ב"מדף הגדול" בארון רואים את הדגמים המקוריים של בלנסיאגה ובמגירות מתחתיהם, עולמו הפרטי של המעצב נחשף בציורים שאייר, בספרים שאסף, בכל מה שסיפק לו את ההשראה לעיצוב. בעיניי מעניין לא פחות מהמוצר הסופי. בלנסיאגה נולד בשנת 1895 והשפעת המאה ה-19 (שימוש בבדים מפוארים ורקמה עשירה) ניכרת בכל עיצוביו. מערכת לבוש חומה, שמורכבת ממחוך עם רקמה מעוטרת בצורת עלים וחצאית ארוכה ועליונית שחורה שנראית כאילו נלקחה מצעיף של כומר, מעידות על אמונת המעצב בנצרות. למרות שגיל הבגדים נחשב כ"וינטאג' מתקדם", רוב העיצובים שמישים גם היום ורלוונטים לא פחות מ"טרנדים". סטייל טוב לא יוצא מהאופנה. מבחר בדים של דגמים נבחרים שאהבתי: 


ספר סקיצות עם הערות בכתב ידו של בלנסיאגה


הפריט האהוב עלי ביותר- 
בדר"כ לא מתה על שכמיות, הן נראות לי מסורבלות מדי. ריבוי הצבעים השמחים והרקמה בעבודת יד, פריט יחיד מסוגו "קנה" את ליבי. ***** רוצות לראות עוד? (בכוונה לא שמתי כאן תמונות של הדגמים בשלמותם) --לכו למוזיאון. 

מסדרון מתחת לבלנסיאגה, ישנה תערוכה משמימה לא פחות: "גוף הדברים, שלוש סביבות אופנה: בלס בודיקה, סנדרה בקלונד"
מעצבים שוודים מעלים לדיון תהליכי עבודה לא שגרתיים בתעשיית האופנה- צמר, קרטון נייר, אוריגמי ועוד. ***** רוצות לראות עוד? (בכוונה לא שמתי כאן תמונות של הדגמים בשלמותם) -- לכו למוזיאון. 
מוזיאון תל אביב (האגף החדש, שדרות שאול המלך 27, תל אביב). נעילה ב-27 באפריל 2013. 
שעות פעילות:
 א' סגור
 ב', ד' 16.00-10.00
ג', ה' 22.00-10.00
ו' 14.00-10.00
שבת 16.00-10.00
תגובה 1:

  1. נראה מדהים@@ בהחלט עשית לי חשק ללכת!

    השבמחק